Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

5 Ağustos 2009 Çarşamba

FenerSaray'dan Günümüze

Hepimiz yaşımız itibariyle Fenerbahçe ile Galatasaray'ı ezeli rekabeti ile tanıdık. Derbi kavramının sadece Türkiye'de değil, Avrupa ve neredeyse tüm dünyadaki sayılı temsilcilerinden birisiydi bu iki ebedi rakip. Bazılarımız daha önceden biliyor olabilir ama ufak bir hatırlatma haberi ile hafızaları tazelemiş olalım.
1905 ile 1907'de iki yaş farkı ile kurulan bu iki ekip geçmişte birleşme aşamasına gelmişti. Sene 1912'de yani bundan tam 97 yıl önce, neredeyse bir asır...
1911 yılında ligde çetin geçen maçlar ve heyecan nedeniyle maçlar çok sert geçiyordu. Galatasaray ve Fenerbahçe Klüpleri ligde sergiledikleri düşünülen sert ve Play Off(o zaman play off kavramı yok tabii ama kurallar çerçevesinde bir değerlendirmeye alınıyordu davranışlar)'a aykırı futbollarından ötürü Federasyon'dan ihtar almıştı. Bu sertliğin ve kurallara aykırı davranışların sürmesi halinde klüplere cezai işlem uygulanacağı federasyon başkanınca birebir olarak klüp başkanlarına iletilmişti.
Ancak Galatasaray Klübü bir kural ihlali daha yaptı. Federasyon; yaptığı toplantıda aldığı karar gereği Galatasaray Klübü'nü ligden ihraç etti.Galatasaray Klübü bu gelişme üzerine çeşitli girişimlerde bulundu ancak bir türlü sonuca varamadı. Son çare olarak, olayın diğer bir yüzü olan Fenerbahçe Klübü'nün başkanı Galip Kulaksızoğlu ile Galatasaray Klübü başkanı Ali Sami Yen bir toplantıda bir araya geldi. Kulaksızoğlu'nun teklifi üzerine çaresiz kalan Galatasaray Klübü Fenerbahçe ile Fenersaray ismi altında birleşmeyi kabul etti.
Bunun üzerine toplantıdan 1 gün sonra tekrar bir araya gelen taraflar 17 maddelik bir birleşme protokolü hazırladı. 5 gün sonra birleşme gerçekleşecek, genel kurullarda kabul edilerek resmiyete binecekti. Ancak 27 Temmuz 1912 günü(birleşmeye 2 gün kala) federasyon kararını iptal etti ve birleşme askıya alındı.
Bu birleşmenin o yıllarda gerçekleştiği halde, bugünlerdeki ligi hayal edebiliyormusunuz?
Bu ligin kaderi 48 saatle değişmiş oluyor vesselam.
O zamanın ortak duruş sergileyerek, profesyönelce davranan yöneticilere özlem duymak gerekmiyor mu sizce?

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.