Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

28 Ağustos 2009 Cuma

''İdeolojik'' pankartlar


İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği bir genelge, bazı gazeteler tarafından, futbol maçları sırasında "ideolojik" pankartların açılmasının yasaklandığı biçiminde aktarıldı ve özellikle Beşiktaş'ın Çarşı grubunu hedef alan bir düzenleme gibi gösterildi. Oysa, bakanlık genelgesinde, "ideolojik" pankartların değil, "konusu suç teşkil eden ideolojik, ırkçı pankart, döviz vb." stadyumlara ve çevrelerine asılmasına izin verilmemesi isteniyor.

Oysa bakanlık genelgesinin ilgili bölümü, FIFA'nın stadyumlarla ilgili düzenlemeleri doğrultusunda hazırlanmış. FIFA, daha da ileri giderek, "seyircilerin maça olan ilgilerini dağıtabilecek" şeyleri bile yasaklıyor. "Aralarında pankartların, işaretlerin, simge ve bildirilerin, nesnelerin ya da giysilerin de bulunduğu, izleyicilerin maçtan zevk almalarını engelleyebilecek ya da maça olan ilgilerini dağıtabilecek olan ırkçı, yabancı düşmanlığı içeren, hayırseverlik amaçlı ya da ideolojik materyaller", FIFA'nın "yasaklanan şeyler" listesinde yer alıyor.
Kuşkusuz, uygulamada, polisin "ideolojik" saydığı her şeyi engellemeye kalkışmasi olasılığı bulunuyor. Dolayısıyla, taraftar gruplarının bu konuda bir miktar mücadele etmesi gerekebilir. Ama bunun için, İçişleri Bakanlığı genelgesinden de yararlanabilirler...


Yani, bundan sonra Che pankartı açılacaksa veya bşka bir ideolojik simge; polis içeri almazsa diye yönetmelik ile beraber gidin.bir çıktısı elinizde bulunsun:)

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.