Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

28 Ağustos 2009 Cuma

Joga Bonito'nun Anlattıkları

Joga Bonito'nun anlattıkları deyince, bu kavramı bilmeyenler bunu bir insan sanıp ne söyleyip, anlattığını yazacağız sanmasınlar. Bu bir futbol mesajı, akımı. Nike'ın geçtiğimiz senelerde uyguladığı mesaj içerikli bir futbol reklamının ana kaynağı.
Türkçe anlamıyla güzel oyun, yani futbol.
Kampanyanın üstünden hayli zaman(yaklaşık 3 yıl) geçmesine rağmen etkisi şüphesiz. Uzun zamandır yurdışında olan bir arkadaşın getireceği Joga Benito resmi kampanya cd'si en sonunda elime ulaştı.
İçeriği çok güzel, araştırıp bulunsun derim.
Bizlerin Türkiye Ligleri'nde izlediğimiz şeyin futbol olmadığını düşündürüyor insana, o amatör olaral oynanan futbolun içindeki profesyönel yaşantıyı yansıtıyor sporseverlere.Brezilyalı çocukların, kum sahalardan çıkıp da nasıl Ronaldinho,Kaka,Robinho olduklarını anlatan kısa bir belgesel de var.Film bir kısmı...bir çocuğun sokak futbolundan Avrupa stadyumlarına tırmanışını anlatıyor bu bölüm.

Filmin sonunda geçen iki söz çok hoşuma gitti.
''Futbol bir oyundur, bundan ötesini hayal etmek yanlış olur..diğer bir gerçek de bu oyunun belirli kesimlerin hayatının anlamı olduğudur''

diğer söz ise futbolun evrimleşmesi ile ilgili..
''Ofsayt taktiği yeterince hızlı koşamayanların başvurduğu biz acizlik taktiğidir, tıpkı tribünlere oynamak için rakibine saldıran futbolcularınki gibi''
Ne demiştik, Joga Benito abiler..

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.