Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

15 Eylül 2009 Salı

AC Omonia'yı tanıyalım(Kıbrıs Rum Kesimi)

Omonia, II. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra 1948 yılında kuruldu.Omonia 1953 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti Futbol Federasyonu'na üye olmasıyla birlikte Kıbrıs Birinci Lig'de oynamaya başladı. 60'lı yıllarda kulübün Kıbrıs Rum futbolunda adını duyurmasıyla 1960/61 sezonunda ilk şampiyonluğunu yaşadı. Omonia bu sezonu ikinci gelen Anorthosis Famagusta'un 7 puan önünde kapadı. Ve sonraki kupalarda da aralarında ciddi bir rekabet oluştu. Omonia 19 lig şampiyonluğu ve 12 Kıbrıs Kupası ile Kıbrıs Cumhuriyeti'nin şu anki en başarılı kulübüdür, en yakın rakibi ise APOEL FC'dir.Omonia, 1970'li yıllarda ligin hâkimiydi. Şimdi bile kırılamamış bir rekora sahiptir. 1974-1979 yılları arasında 6 kere üst üste şampiyon oldu.
2000/01 yılında şampiyonlukta yine Omonia bayrağı dalgalandı. Henk Haouart,Sezonun yarısında Anorthosis Famagusta'yı 3-1 yenerek Omonia'nın şampiyonluğu garantiledi.2002/03 yılında Toni Saveski antrenörlğü geçti ve kulüp 19uncu şampiyonluğunu yaşadı.Omonia 2004/05 yılında ise Kıbrıs Kupası'yla yetinmek zorunda kaldı.Omonia'nın 2 tane büyük taraftar grubu vardır.PA.SY.FI ve Gate 9,en büyük olanlarıdır.
Aynı zamanda Omonia'nın farklı bir kimliği daha var. Bizleri de ilgilendiriyor bu kimlikleri aynı zamanda..
Nedir bu kimlik?
Omonia taraftarları, diğer Rum kesimi ligindeki takım taraftarlarının aksine milliyetçi bir duruş sergilemez. Daha doğrusu, milliyetçliğin günümüzdeki uygulanış tarzı yanlış olduğundan ırkçı tavır sergilemez demek daha doğru olur.
Omonia taraftarı, Apoellilere tepki olarak KKTC ve Türkeye bayrakları açarak, Türkçe; ''hepimiz kardeşiz'' yazılı bir pankart açabilme cesaretini gösterebilmiş bir taraftardır.
Bunun yanında KKTC bayrakları ve ''Barış'' yazan pankartları da çoğu maçlarında apolet misali önlerinde olur tribünlerinin.(hem basket, hem voleybol, hem futbol).
Livorno'nun biraz daha sade sosyalistidir Omonia(garip bir tabir oldu farkındayız).
Maçlarında Livorno gibi Che pankartları açmazlar kocaman, Komünizm propagandası da yapmazlar açık açık. Fakat her maçlarında Che resmi olan tişörtle maça gelen taraftarların sayısı oldukça fazladır, Komünizm ile alakalı şarkıların çoğu da stadyumlarında uyarlanmış bir biçimde söylenir..dillendirilir.
Atkı koleksiyoncuları için söylemiş olalım, çok iyi atkıları var. Celtic atkıları falan yaygın genelde ülkemizde yeşil tonlarında ama Omonia fark atar atkı bazında. Panathinakosvari 3 yapraklı yonca olan simgeleri de pankartlarına, grafitilerine ve atkılarına ayrı bir renk katar nitelikte.
İşte Omonia taraftarının bizi ilgilendiren kısmından(KKTC-Türkiye) kareler;

1 yorum:

Taylan dedi ki...

Omonia bir duruştur, daha da ötesidir.
Çoğu maçlarında Livorno, St Pauli bayraklarını açarlar kendi bayraklarının dışında..Sssyalist dayanışma hesabı anlayacağınız.
Yazı güzel..
Atkı konusuna katılıyorum, simli atkıları çok güzel..

16 Eylül 2009 06:12

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.