Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

19 Ekim 2009 Pazartesi

Silvio Gazzaniga

Tanıyor musunuz kendisini, yada resimden bir anlam çıkarabildiniz mı bilemem.
Kendisi İtalyan bir heykeltraştır. Futbol ile ne alakası var diyenleriniz için hemen açıklayalım; hani bizim ülkemizin Fatih Terim'in egoları yüzünden katılamadığı dünya kupasının, farklı ülke takımlarının elinde havaya yükseldiğini gördüğümüzde ''vay be'' dediğimiz o kupanın tasarımcısı.
nceki gün Ntv'de yayınlanan Futbol Mondial programında rasladım kendisine ve bu yazıyı girmeyi düşündüm blogdan.
1971 yılında, dünya kupasının nasıl olacağı hakkında açılan tasarım yarışmasının katılım süresinin bitişine saatler kala tasarımını yetiştirmiş Gazzaniga, yani şuan ki tasarımı.
Onun tasarladığı kupa, yarışmayı kazanarak bugünlere kadar aynı dizaynla geldi.Çünkü bir şaheser.Kupanın üstünde eski ve yeni sahiplerinin adları altın harflerle kazınmış, tüm ülkelerin bayrakları dizayna yerleştirilmiş.Üst kısmında gördüğünüz dizayn ise 2 futbolcunun dünyayı omuzlarında taşımasını anlatıyor.Oldukça anlamlı. Düşünmesi bile zor, o tasarlamasını da yapmış, şaşmamak, saygı duymamak elde değil.
Bu tasarımın ardından Gazzaniga, bir yıl sonra UEFA kupası'nın, 73 senesinde ise Süper Kupa'nın tasarım yarışmasının galibi olmuş ve o kupalar da onun eseri.
UEFA kupasının ismi değişti, tasarım yenilenir mi bilmem ama üstünde çok büyük emek var, değişmemeli bence.

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.