Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

7 Kasım 2009 Cumartesi

Yıldırım Demirdöven kupaları satarsa ne olur?

Beşiktaş'ta Yıldırım Demirören'le taraftar arasındaki gerilim, İstanbul Bilgi Üniversitesi'ndeki Medeni Hukuk dersinde sınav konusu oldu.
Ligde ve Avrupa’da aldığı başarısız sonuçlarla yönetimin taraftarıyla karşı karşıya kaldığı Beşiktaş’ın durumu sınav sorusuna konu oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin hazırladığı Habervesaire adlı internet sitesinin haberi göre Hukuk Fakültesi’nin Medeni Hukuk hocası Yardımcı Doçent Doktor Murat İnceoğlu, (6 Kasım 200) 1. Sınıf öğrencilerine yaptığı sınavın sorusu, aynı zamanda taraftarı olduğu Beşiktaş’ta yaşanan son gelişmelerle ilgiliydi.Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’i Yıldırım Demirdöven adıyla anlattığı sınav sorusunda İnceoğlu, öğrencilerine kurgusal bir hikaye anlatarak yaşanan olayların Medeni Hukuk açısından değerlendirmesini istedi.
İşte Beşiktaşlı doçentin sınav sorusu(parantez içindeki kısımlar verilmesi gereken doğru yanıtlardır);

Olay: Son maçta kendi taraftarının kendisine küfretmesine çok kızan Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirdöven, bir basın açıklaması ile başkanlıktan istifa ettiğini ve ayrıca taraftara “ibret” olsun diye kulüpten olan 50 milyon TL tutarındaki alacağını da ibra ettiğini (alacak hakkından vazgeçtiğini) açıklar. Son olarak da futbolculara şampiyon olmaları şartıyla ödenmek üzere 500 bin TL prim vaad eder. Ancak gazetede çıkan “korktu kaçtı” şeklindeki haberlere iyice sinirlenen Demirdöven, Beşiktaş kulübünün geçen sene kazandığı iki kupayı kulübün müzesinden alarak ünlü Rus milyarderi Salakova’a kupaların kendisine ait olduğunu söyleyerek satar ve teslim eder. Futboldan anlamayan ve Türkiye’de şampiyonluk kupalarının başkanlara verildiğini düşünen Salakov da bu kupaları taraftarı olduğu CSKA Moskova takımına, müzesinde saklaması için 1 yıllığına ödünç verir. Bu durumu kaldıramayan fanatik Beşiktaşlı iş kadını Başak Başoğlu, Demirdöven için olabilecek en kötü anı bekler ve tam bu anda Demirdöven şirketler gurubuyla olan tüm sözleşmeleini feshettiğini açıklar. Başoğlu şaptığı bu işlemi sözkonusu sözleşmelerde yer alan, “Sözleşmenin tarafları bu sözleşmeyi diledikleri zaman feshetmek yetkisine sahiptir” hükmüne dayandırır.
Sorular:
1- Yıldırım Demirdöven tarafından yapılan
a) İstifa etme (Yenilik doğuran işlemdir.)
b) Külüpten olan 50 milyon TL tutarındaki alacağın ibra edilmesi (Tasarruf işlemidir.)
c) Futboculara şamlpıyon olmaları halinde ödenmek üzere 500 bin TL prim vad edilmesi (Borçlandırıcı işlemdir.)
d) Kupaların Rus milyardere satılması (Borçlandırıcı işlemdir.) İşlemlerini hukuki niteliği nedir? Ayrı ayrı açıklayınız.
2- Demirdöven tarafından futbolculara şampiyon olmaları şartıyla ödenmek üzere 500 bin TL prim vaad edilmesi işlemi hükümsüzlük çeşitleri açısından hangi kategoride yer almaktadır? Kısaca açıklayınız. (Askıda hükümsüzlük söz konusudur.)
3- Rus milyarder Salakov kupaların mülkiyet hakkını kazanmış mıdır? Gerekçeleri ile açıklayınız. (İyiniyet ve emin sıfatıyla zilyet olma şartları gerçekleşmediği için mülkiyet hakkını kazanamamıştır.)
4- Kendisine karşı açılan bir davada CSKA Moskova takımı, ödünç sözleşmesini Beşiktaş Kulübüne karşı ileri sürebilir mi? Gerekçesi ile açıklayınız. (Alacak hakkı nisbi bir hak olduğu için ileri süremez.)
5- Başak Başoğlu’nun sözleşmeleri festhetmesi geçerli midir? Açıklayınız. (Hakkın kötüye kullanılması vardır.)

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.