Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

11 Aralık 2009 Cuma

Ne güzel ki FL var, panelin ardından...

Blog üzerinden davetini de yaptığımız, 5 Aralık günü gerçekleşen ve ''Başka bif futbol kültürü mümkün mü?'' sorusuna yanıt arayan ForzaLivorno sitesi önderliğindeki panelin ardından panel ile ilgili birkaç şey karalayalım istedik.

Ahmet Tulgar, Bağış Erten, Kıvanç Koçak, Emine Özcan, Bawer Çakır ve Melih Şabanoğlu’nun katıldığı panele devrimci, demokrat, muhalif taraftarların ilgisi yoğundu. Endüstriyel futbola karşı başka bir futbol kültürü nasıl yaratılır; şovenist, milliyetçi tribünlerin nasıl oluştuğu, futbol bir erkek oyunu mudur, futbolun cinsiyetçiliği panelde tartışılan başlıca konu başlıklarıydı. Futbolda yeni bir kültür yaratmak için farklılaşma yaratmak gerektiğine dikkat çeken Bağış Erten, parasal ilişkiler dışında, mevcut futboldaki erkekliğin, erkek dilin sorgulanması gerektiğini belirtti. Karşı bir tavır oluşturulması gerektiğini vurguladı. Erten, taraftarların Merkez Hakem Kurulu tarafından eşcinsel olduğu için görev verilmeyen Halil İbrahim Dinçdağ için sokağa çıkması ya da Fenerbahçe-Konya maçında Anelka'nın eliyle attığı gole karşı taraftarların “Biz bu gölü sevmiyoruz, böyle futbol istemiyoruz” demesi gerektiğini ifade etti. Bianet yazarlarından Emine Özcan da spor ve futbolun kadınlarla ilişkisi üzerine konuştu. Özellikle futbolun, genel anlamda da sporun kadınlar için zorluklarından bahsetti. Özellikle taciz olaylarını, halterde yaşananları, Süreyya Ayhan’ın başına gelenleri gören kadınların spora mesafeli yaklaştığını, hatta soğuduğundan söz etti. Tribünlerdeki küfürün artmasının da kadınların maçları izleme oranını etkilediğini dile getiren Özcan, “Yaşamın içerisinde küfür var fakat bütün erkeklerin küfürlerinde ana eylem ‘becermek’ üzerine kurulduğundan, kadınların bu duruma diyeceği pek de bir şey kalmıyor” diye konuştu.


Paneli düzenleyen arkadaşları tebrik etmek gerekiyor, başarılarının devamını diliyoruz...

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.