Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

15 Ocak 2010 Cuma

Yayın ihalesinin Avrupa'yla kıyası

Türk futbolu, tarihi günlerinden birini yaşadı biliyorsunuz. TFF tarafından düzenlenen ihalede, yayın haklarının tam 321 milyon dolar karşılığında verilmesi, akıllara Avrupa'nın önemli futbol ülkelerine getirdi.
Fransız Ligi, yıllık 668 milyon euro ile Avrupa'nın en pahalı ligi durumunda... Fransa'yı, İngiltere Premier Lig takip ediyor. 6 ayrı yayın paketi bulunan İngiltere'de, maçlar, 2 yayıncı kuruluş tarafından izleyiciye ulaştırılıyor. Ana yayıncı konumundaki SKY TV, 1. ve 2. derecede önemli maçları verirken, Setanta 3. derecede önem arzeden karşılaşmaların yayınını yapıyor. Premier Lig’in yıllık yayın hakları 665 milyon euro'yu buluyor. Bu iki ligi, dünyaca ünlü yıldızların top koşturduğu La Liga ve Bundesliga izliyor. Serie A'da ise yayın havuzu bulunmuyor. Takımlar, yayıncı kuruluşlar ile özel anlaşmalar yapıyor. Buna göre, Avrupa'nın yayın hakları en pahalı 5 ligi şöyle sıralandı.

Ligue 1-2 / 668 milyon Euro
Premier Lig / 665 milyon Euro
La Liga / 576 milyon Euro
Bundesliga / 412 milyon Euro

1 yorum:

Bay Kerahet dedi ki...

haftada yayınlanan maç sayısı ile kıyaslamak lazımdır. Haftada 4 maç yayınlanıyor bizde. Maç başına bedelde daha yükseklerde olabiliriz belki de

15 Ocak 2010 11:06

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.