Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

14 Şubat 2010 Pazar

Zoruna mı gitti Coca Cola?

Bu haber daha önce herhangi bir yerde kendine yer buldu mu bilmiyorum. Ama bu habere Genç Umut Dergisi'nde rastladım ve blogumuzun çizgisine de uygun olan bu haberi sizlerle paylaşmak en doğrusu gibi geldi bana.
2010 yılında Güney Afrika'da yapılacak olan Dünya Kupası'nın resmi şarkısı olarak seçilen(şarkıyı yazının alt kısmına ekliyorum), Somali'deki iç savaşı ve fakirliği anlatan ''Waving Flag'' adlı şarkıya resmi sponsorlardan Coca Cola karşı çıkmış ve Fifa'ya kapalı kapı ardında sponsorluğunu çekme konusunda tehditler savurmuş.
Şarkının ait olduğu sanatçının adı K'Naan. K'Naan, 18 yıl önce Somali'deki iç savaş nedeniyle ailesiyle Kanada'ya göç etmiş biri. Şarkıda da, gelişmiş olduğu söylenen sömürücü ülkelerin Somali kıyılarına nükleer ve toksit atıklarını bırakmalarına ve Somali kıyılarındaki izinsiz balık avcılarına karşı sözleri yer alan sanatçı aynı zamanda bu avcılara saldıran Somalili korsanlara da ufaktan destek vermiş.
Coca Cola ise kıyıya asit bırakan ülkelerden biri olduğunundan olacak, buna sinirlenmiş.
Neyse, ''özgür irade'' ile seçilen bir parçanın bu sebeple kaldırılacağını sanmıyorum.
Ama bir diğer anektod var ki gözden kaçmasın. K'Naan'ın bu şarkıdan önceki turnelerinin sponsorlarından birisi de Coca Cola'ydı. Bu sürer mi bilinmez.
İşte o şarkı;

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.