Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

31 Mart 2010 Çarşamba

Beterin beteri var; İtalya

İtalya'daki futbol maçlarında yaşanan siyasi atışmaları bilirsiniz.Genelde Lazio-Livorno maçlarıyla gündeme gelir ama bu sefer farklı oldu. Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Roma ve Lazio'ya(Faşist Lazio'ya), taraftarlarının son lig maçlarında ırkçı tezahüratlarda bulunduğu gerekçesiyle para cezası verildi.İtalya Futbol Federasyonu, geçen cumartesi günü Roma'nın İnter'i 2-1 yendiği maçta, Roma taraftarlarının ırkçı tezahüratlar yaptığı gerekçesiyle kulübü 25 bin Euro para cezasına çarptırdı.Federasyon, Roma kentinin diğer kulübü Lazio'ya da, taraftarlarının hafta sonunda 1-1 biten Milan maçında, Milan'ın siyah oyuncusu Clarence Seedorf'a yönelik ırkçı söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle 15 bin Euro para cezası verdi.
Diyorum da, bizde küfür eden takıma 80bin lira ceza kesiliyorken, ırkçı tezahuratlara İtalya'da kesilen cezaları görüyoruz hepimiz. Burada, İtalya'nın siyasi yapısı etkin sanırsam ki o zaman da futbol devi olarak gösterilen İtalya'nın futbolunun özerkliği diye birşeyden bahsedilmesi komik olacaktır.

Bu az cezalardan sonra, Lazio taraftarı cezasını bulamadığı için Livorno maçında da( 8-9 mayıstan biri sanırsam maç tarihi) bu söylemlerde ısrar ederse çok büyük olayların çıkacağı kesin.
Yaşasın Livorno!

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.