Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

6 Mart 2010 Cumartesi

Germek veya gerinmek, işte tüm mesele bu

Aslında Bursaspor ile Diyarbakırspor taraftarları ve camiaları arasında gelişen olaylar hakkında bir şeyler yazmamak istiyordum, şu saate kadar da yazmayacaktım.
Bun sebebi ise,bölücü terörle arasına mesafe koyamadığı için eleştirilen Diyarbakırspor taraftarının gerçekten bunun böyle olmaıdğını göstermek için mantıklı ve olgun davranacağını beklemem, maç öncesi gelişmelerin sadece takımı etki altına almak için olduğuna inanmamdı.
Ama biraz önce habri geldi, olaylar patlak vermiş Diyarbakır'da.
Bursaspor kafilesinin stadyum civarında geçeceği çevreleri boşaltmak isteyen polisle, Amed'li taraftarlar arasında arbedeler yaşanmaya başlanmış.
Şimdi aslında sormak istediğim soru şu;
Bursaspor taraftarının ''Kürt'' alt kimliğine bir karşı duruşu olmadığı, tribünün bir numaralı isimlerinden olan Teksaslı Bursasporlular Derneği Başkanı'nın yani Mehmet abi'nin(Güzelsöz) Diyarbakır'lı ve Kürt kökenli olmasından anlaşılıyor. Çıkan olaylar ve maç öncesinde Bursasporlu taraftar sitelerinin ortamı yumuşatmak ve germemek için herhangi bir internet üzerinden yapılacak deklarasyona ve çağrıya izin vermediğini de bizzat faal olarak yaşayanlardanım.
Ama olaylar yaşandı. Olayların büyük çoğunluğu da faşizan çevreler tarafından büyültülerek devam etmeye ve stadyum dışına taşırılmaya çalışıldı ama tribünler bu oyuna stadyum dışında gelmedi.
Olan olayların nedeni ve Diyarbakır taraftarına karşı olan önyargının sebebi özellikle Diyarbakır-Fenerbahçe maçının ardından konuşulmaya başlanan taraftar-örgüt ilişkisi konusunda örgütle aralarına mesafe koyan bir açıklama yapmamalarıydı.
Ama bugünlerde yine tırmanan gerilim içerisinde, Diyarbakır cephesineki tepkiler ve karşılık verme çabaları olayı daha da büyütlecek gibi.Adeta, biz öyle değiliz demek yerine Bursa taraftarını haklı çıkaracak icraatlara imza atmaya devam ediyorlar.
Yazının başlığında yazdığım gibi, evinde işinde maç saatini sakin skain bekleyip gerinmek, rahat rahat maçın keyfine odaklanmak varken neden yere germek ortamı?
Bursa'da yaşanan olaylar taraftar bazındayken, saha içi herhangi bir olay yaşanmamışken Diyarbakır taraftarlarının, işin taraftar boyutunu bırakın bir yana direkman Bursaspor futbolcu ve yönetici kafilesine sarması ve saldırmaya çalışması da başlı başına bir edepsizlik ve provakasyon.
Bir Bursa'lı olarak şunu söylemek istiyorum(gerçi Diyarlılar o çok sosyalist duruşlarına rağmen Bursalı bizlere top diyerek durduk yere sosyalizmin savunması gereken cinsiyetçiliğe karşı duruşu da lekeliyorlar). Bizler, arkadaşlarımız Diyarbakır'a gelseler...olaylar yaşansa olaylar seneye bundan daha sakin geçer ve bir süre sonra unulutur gideri. Ama eğer orada, dendiği ve çalışıldığı gibi futbolculara ve kafileye bir saldırı olursa bu tarih boyunca unutulmaz, unutturulmaz.
Faşizm'le suçladıkları Bursa'ya karşı saldırıları arttırarak devam ettirmek yapılan faşizm ise ona faşizmle karşılık vermek demektir.
Mesele uzun.Ama vakit az.Gidip maçı izleyelim bari tabi keyif kaldıysa.

1 yorum:

ziegfiroyt dedi ki...

sosyalist duruş mu, yapma abi ya :)

ben de bir bursalı olarak bursa'da yaşananlardan dolayı üzgünüm. fakat nasıl tüm diyarbakırspor taraftarı için "örgütlü" demek yanlışsa, tüm bursaspor taraftarı için de faşist demek bir o kadar yanlış olur.

işin taa buralara kadar gelmesi çok kötü oldu. umarım herhangi bir kaza bela çıkmaz.

6 Mart 2010 04:54

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.