Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

12 Nisan 2010 Pazartesi

''Dünya yeni bir Münih olayını tolere edemez''

Bazı tribünlerimizde makara beste konusu olan şu sakallı herif var ya, Üsame..hani şu 11 Eylül'de koskoca ikiz kuleleri yerle yeksan eyleyenlerin amigosu.Yeni hedefini açıklamış, ve ne yazıkki futbol.Yeni hedef AFRİKA'ymış.
Sık sık örgüt adına video ve ses kaydı görüntülerinin yayınlanması yoluyla meşhurluk peşinde koşan Üsame, yeni yayınladığı bir ses kaydında şöyle demiş;
''Amerika ile İngiltere arasında oyananacak maç esnasında ağzına kadar seyirciyle dolu olan stadyumdan canlı yayınlanacak büyük bir patlama,onlarca hatta yüzlerce ölü ne büyük bir sürpriz olur''
Hani her yapılan olumsuz açıklamadan sonra denir ya, ''talihsiz bir açıklama olmuş'' diye. Bu o cinsten değil tabi. Zira dünya ikinci bir Münih olayını tolere edemez, kaldıramaz, sindiremez, açıklayamaz.Spor camiası, futbol dünyası da böyle bir durumda(ki umarız gerçek bunun yakınından dahi geçmez) başını kolay kolay doğrultup da eski haline bürünemez, futbolda o şevk o heyecan bir nebze de olsa bir kaç aylığına belki haram olur gerçek sporseverlere, sınır gözetmeyenlere.

Onların nereye ne düzenledikleri, amaçlarına ulaşıp ulaşmadıkları umurumda bile değil. Umurumda olan, masum insanların ve zaten fiili gerçeklikten uzakta olan dünya barışının zarar görmemesi. Böyle bir durumda, yanarım yanarım da futbola bu denli aşık olan Afrikalı kardeşlerimizin kaybedeceklerine, onlara gelecek zararlara, can kayıplarına yanarım, yanarız.

Zaten siyasetin afyonu,sakızı haline gelen ve siyasete yön verenlerin elinde şekillendirilmeye çalışılan, dibine kadar balçığa batmış olan futbolun bu balçıktan sıyrılabilmesi için gereken bu tür eylemliliklerin tez savuşturulması ve futbolun sadece futbol kalması gerektiğinin bir an önce her kesim insan tarafından farkına varılması, bu derece önemli hale gelen futbolun siyasal ve ayrılıksal eylemlere mekan oluşturmasının engellenmesi gerekirken, ne üzücüdür ki balçığa gün geçtikçe yeni katmanlar ekleniyor.Futbol deresi kirletilmeye devam ediyor.
''Kimyasal silah var, bulmamız lazım Bushçuğum'', ''Bizimkileri bunlar öldürdü, bizde gidelim onları öldürelim olsun bitsin'' söylemleriyle çıkılan yolların ve katledilen insanların hesabının günahsız futbol seyircilerine, hele hele olayla alakadar olmayan Afrikalı kardeşlerimize kesilmesi hangi mantığa sığar ki, hangi dine sığar?
Gerçi mantığı kimde arıyoruz ki biz, neyse..
O maçın olduğu gün(12 Haziran günü) o 45.530 kişinin yaşamı, aslında hem Afrikanın, hem siyasetin hemde spor dünyasının kaderine yön verecek.
Olmasın böyle olaylar, ölmesin insanlar diyeceğiz ama kim duyacak!

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.