Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

7 Nisan 2010 Çarşamba

Hep Dilimizde; Gerçek Şike Dosyaları#1

Futbolun mucidi olmakla sürekli övünen ancak yaşadıkları holiganizm olaylarıyla da futbolun acı taraflarını iliklerine kadar yaşayan İngilizlerin futbol tarihinde oldukça önemli şike olayları bulunmakta;
İngiltere’nin dev takımlarından Liverpool ve Manchester United’ın şike yaptığı gerçeği geçen zaman içinde unutulmaya yüz tutsa da bunu tekrar hatırlatmakta fayda var.
İki takım arasında 1915 yılının 2 Nisan’ında oynanan karşılaşmada, küme düşme mücadelesi veren Manchester United, ligde orta sıralarda bulunan ezeli rakibi Liverpool ile oynar ve Kırmızı Şeytanlar sahadan galip ayrılır.
Ancak bu galibiyette ilginç bir detay vardır…
Liverpool oyuncuları rakip takım adına bahis yapınca bu durum federasyon tarafından tespit edilir ve 7 oyuncu futboldan men uzunca bir süre men edilir!
Şikeyi organize edenin ise Manchester United’ın eski oyuncusu olan ancak o dönem Liverpool’da forma giyen ve resimde de gördüğünüz Jackie Sheldon olduğu ortaya çıkar…

Böylece, ilk kez resmi olarak tespit edilen şike hadisesi İngiliz futbol tarihine geçer…

Not:Bu yazı dizisi MedyaSpor kaynaklıdır.

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.