Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

26 Mayıs 2010 Çarşamba

Endüstriyel futbolun yeni kurbanı; Mallorca.


İspanya 1.lig ekiplerinden Mallorca, borçları sebebiyle Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato talebiyle dava açmış, talepte bulunmuş.
Yaklaşık 60 milyon euroluk borcu olduğu söylenen Real Mallorca'nın, kulübün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıya ilişkin tüm belgeleri mahkemeye sunduğu belirtilmiş. Real Mallorca kulüp başkanı Mateo Alemany, geçtiğimiz şubat ayında mahkemeye yaptığı açıklamada, borçların ödenmesi için alacaklılarla anlaşma niyetinde olduğunu duyurmuştu. 300'e yakın alacaklısı olduğu söylenen Real Mallorca kulübü, vergi borçları dışında futbolcularına ve teknik heyete de maaşlarını ödeyemiyor. Bu arada geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalarda, eski Türkiye Futbol Federasyonu yöneticilerinden Tahir Kıran'ın Real Mallorca'yı satın almak için teklifte bulunduğu ve taraflar arasında görüşmelerin devam ettiği bildirilmişti.

Aslında burada bizler için mevzubahis olan Mallorca veya kimin bu duruma düştüğü değil. Köklü bir Avrupa klübünün, herşeyi geçtik bir spor klübünün bu duruma düşmesidir.Bu başlı başına, endüstriyelleşen futbolun getirisidir. Çünkü, futbol bu denli endüstriyelleşip sanayileşir ve para babaların, gelirlerin eline bakarsa yaşanacak en ufak bir ekonomik krizde en çok etkilenen sektör futbol sektörü tabi ki olacaktır. Borçlarını ödemek için çırpınan sanayiciler klüplere vereceği desteği mutlak ki böyle durumlarda keser. Bu tür desteklerle ayakta duran klüpler de böylece bu denli vahim duruma düşerler.
Küresel kriz nedeniyle Belçika Eurovizyon'a 2 kişilik bir ekiple gidip bu tür küçük hesaplar peşinde koşarken bunların olması çok normal geliyor artık bana.
Bunu anlamamız, Mallorca taraftarı olmadığımız için çok zor, ama Göztepeliler anlar, Kocaelililer anlar.
Selam olsun.

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.