Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

30 Mayıs 2010 Pazar

Kaybedenler Klübü;Vefa(sergi)

Fotoğraf sanatçısı Burcu Göknar, uzun bir çalışma sonunda Vefa Spor Kulübü’nü anlatan bir fotoğraf sergisi açmayı başarmış. Futbolla ilgilenen çoğu kişi,Vefa Spor Kulübü'nün tarihini veya en azından eskiden İstanbul’un en değerli futbol takımlarından birisi olduğunu tahminimce bilir. 1950’li ve 60’lı yıllarda birinci ligde fırtına gibi esermiş Vefa.
Futbol ile sermaye birselleşip, endüstriyel futbol kavramı sahaların iktidarı haline gelince semt kültürünü yaşatmaya çalışan ve sadece spor aşkıyla yürüyen futbol takımları için kara günler başlamıştı ve Vefa da bu kötü günlerin başlıca kurbanlarındandı.
Zamanında Vefa taraftarlarının besteleri bile şu şekildeydi;
-Yeter bu çektiğimiz cefa, kümede kalmalı Vefa!
Vefa kümede kalamadı ama,kalplerdeki hiçbir zaman küme düşmedi sevgisi, sempatisi.
Yoksa 1981 doğumlu ve takımın o çileli zamanlarını pek de yaşamayan bir fotoğrafçı aylarca çalışıp köklü kulübün fotoğraflı tarihini hazırlar mıydı?
Vefa Fotoğrafları sergisi 22 Mayıs’tan bu yana İstanbul Galatasaray’daki Fotoğraf Evi’nde ziyarete açık. 15 Haziran’a kadar da ziyarete açık kalacak.
Sanatçının ‘kaybedenler kulübü’ diyerek bahsettiği Vefa'nın sergide yayınlanan fotoğrafları yakında kitap olarak da raflardaki yerini alacakmış.
Burcu Göknar’ın bu yaptığı çalışma da başlı başına bir ''vefa'' örneğidir.
Gidip gezilmeli, tavsiye edilir.

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.