Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

28 Mayıs 2010 Cuma

Kazanmadık, kötü oldu mu?

Euro 2016 ev sahipliğini kazanan Fransa oldu biliyorsunuz. Peki ya Türkiye açısından ne oldu?
Ben kendi adıma bu şampiyonanın ülkemizde düzenlenmesini pek de istemiyordum desem bana kızarmısınız tıpkı Özgener ve Erzik'in Platini'ye kızdığı gibi?
Bir futbol seyircisi olmaktan öte, bir futbol bağımlısı ve taraftarlığı seyirciliğe tercih etmiş birisi olarak böyle bir futbol şöleninin yanı başımızda hatta şehrimizde düzenlenmesine tabii ki sevinirdim. Ama gerçekçi olmak lazım, projeyi falan geçelim, ülke gerçeklerine bakmak lazım.
Nasıl mı yani?
Şöyle; bu ülkede işçiler,memurlar,emekliler, doktorlar ve her kesimden emekçi meydanlara çıkıp zam, maaşlarda iyileştirme talebinde bulunduğunda bunu ''kaynağımız yok'' diyerek reddeden bir ülkede yaşıyoruz beyler bayanlar. Böyle bir Türkiye gerçekliği varken, ben 27 milyar dolarlık bir kaynağın(hani şu zam taleplerinde ortadan kaybolan kaynağın) böyle bir organizasyona harcanmasının ülkemizdeki milyonların yararına olacağını düşünmüyordum, halen de düşünmüyorum.
Fransa, İtalya vs gibi ülkeler maddi yönden çoğu sorununu aşmış ülkeler...Biz ise değiliz, hatta Avrupa'da bu konuda küme düşmeye oynamıyor muyuz?
Hayır hayır...ajitasyon yapmıyorum. Gerçekçi ve taraflı olmaya çalışıyorum. Evet, taraflıyım, çünkü ben bir şahıs olarak halktan yanayım, halkın haklarından yanayım.
Fransa maddi sorunlarını çözmüş, krizi aşmış, hatta hatta bu şampiyona için halkından vergi kesmeye hazırlanıyor. Çünkü halkı bunu karşılayabilecek bir refah düzeyinde banliyöler hariç. Biz öyle miyiz? Geçin banliyöleri, şehirlerin göbeklerindeki insanlar açlıktan dert yanıyor, meydanlar isyan ediyor artık.
İsterim olmasını dedim evet, ama zamanı şimdi değildi, bahsi geçen ülkeleri refah düzeyinde geçmeyi bir yana bırakın, onlarla yarışır hale gelince belki olur, neden olmasın.
Bu arada, organizasyonu alamamamızın en büyük sebeplerinden birisi de küresel mali kriz.
Bu mali krizden Fransa da, İtalya da etkilendi ancak, bizim ülkemizin sunumu taahütlerle, diğerlerinin projeleri ise yenilemelerle dolu. Biz yapacağımız stadyumları anlattık, onlarsa zaten hazır olan stadyumlarını.Dolayısıyla Fransa'nın bu turnuva için harcayacağı rakam ülkemizin taahüdünden daha azdı. Mali krizden dolayı Ukrayna-Polonya ortaklığının yaşadığı sıkıntıları düşünürsek eğer, ekonomisi fazla gelişmemiş ve en büyük kozu vaadettiği yatırımlar olan Türkiye'dense, olanları yenileyip turnuvaya sahiplik yapabilecek olan Fransa daha makul ve sorunsuz gelişecek proje gibi gelmiştir komiteye. Fransa'nın daha önce ev sahipliği yapması, Türkiye'nin nüfusunun Avrupa'nın en genç nüfusu olması son sunumdan önce akıllarına gelmemiş dahi olabilir komitenin ve kararlarını da sunumlardan önce verdikleri zaten bilinen bir gerçek her zaman ve her alanda olduğu gibi.

Erzik ve Mahmut Özgener başta olmak üzere Planti'ye gösterilen tepkilere de değinmek lazım. Platini'nin sonuçlara etki etmeye çalıştığını söyleyen bu insanlar, Platini yine etki etmiş olsa ve buna rağmen kazanmış olsaydık Platini'ye herşeye rağmen övgüler düzeceklerdi televizyon ekranlarından, yanılıyor muyum, daha önce böyle yapmadılar mı?
Son olarak şunu söyleme gereğini hissediyorum.
Komite, Fransa'ya '' yaptıkların yapacaklarının teminatıdır diye seni seçiyoruz. yüzümüzü kara çıkarma'' derken ülkemize de '' sana güvenmiyoruz çünkü en büyük ekonomilerden biriyim demene rağmen ülkende maddi sorunlar kol geziyor. gelişmekte de olabilirsin ama hala refah düzeyde değilsin ve mali krizlerden etkilenmen olası'' mesajını göndermiştir bu kararla. Umarız bu mesaj birilerince, o salonda bulunan en yetkili ülkemiz siyasilerince doğru alınmıştır.

Bir dipnot; Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesi Ntvspor editörlerinden, spor yazarı Devrim Çetin abimizle biraz sohbet etme imkanı bulduk stadyum civarında. Euro 2016'yı alamazsak yeni bir stadyumun yapılacağı konusunda pek ümitlenmememiz gerektiğini ima etmişti. Üzülürsem, sadece buna üzülürüm.

1 yorum:

Kaan Kavuşan dedi ki...

en büyük sorun da maç sırasındaki dev buluşma alanları olurdu herhalde. Taksim meydanına dev perde mi açacaktık yani? Sonra? Şehrim magandası karıya kıza sarksın. Bir ton kavga dövüş...

28 Mayıs 2010 13:17

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.