Siz, futbol oyununun bir spor olduğuna inananlar... Siz, karşınızda güçlü bir rakip varsa ve eşit koşullarda yarışılırsa oyunun anlam ve değer kazanacağını düşünenler... Siz, maçlara takımınızla özdeşleşmek, rakibinize saygı duymak ve futbol gösterisi izlemek için gidenler... Siz, ülkenin bütün sporseverleri... Birleşiniz!

4 Haziran 2010 Cuma

Futbol dediğin#1

Futbol dediğin bölümümüz yeni bir bölüm. Gördüğünüz üzere bu başlık da bu bölümün ilk başlığı.
Kadraj bölümümüzde nasıl ki resim derliyor ve yayınlıyorsak, bu bölümümüz de bunun videoya dönüşmüş biçimidir.
Futbol dediğin nedir, futbol nasıl oynanmalıdır...paylaşacağımız videolar bunun üzerine olacak.
İşte ilk videomuz;


Evet, futbol bana göre böyle oynanmalı. Tıpkı izlediğiniz bu sahnelerde Che'nin cüzamlı hastalarla, cüzamlılardan ve doktorlarından başka kimsenin kalmadığı bir adacıkta yaptığı maç gibi. Maçın profesyönelliği, içerisinde Messi, İbrahimoviç, Agüero, C.Ronaldo gibi futbolcuların o göze hoş gelen hareketlerinin olmayışı umurumda dahi değil bunu söylerken. Ben işin ruh kısmından bahsediyorum. Ruh amatör ama davranışlar profesyönel olsa bu maçları izleyeceğiz o ''devasa'' stadyumlarda.Daha güzel olmaz mıydı?
Futbol ''joga benito''nun söylediği gibi oynansa, içerisinde o ''enfes'' hareketler olmasa da, para avcısı menajerlerin olmadığı, paragöz yöneticilerin olmadığı, siyasi rant için renk sevdalısı rolü yapmakta usta olan konservatuar değil ama siyaset akademisi mezunu olan iki yüzlülerin olmadığı ve de dün öyle bugün böyle diyen, dün hareket çektiği tribünlere iki ay sonra ''bu taraftarın büyüklüğünü biliyorum'' diye seslenen futbolcuların olmadığı bir futbol bugünkinden çok çok daha makul geliyor benim bu zift siyahı gözlüklerimin ardındaki bir çift göze.

Bahsettiğim ve videoda seyrettiğiniz Motorsiklet Günlükleri filminden alıntı olan sahnelerde geçen futbol egemen olsaydı bugünkü futbol yerine, belki daha kötü şartlarda izlerdik maçlarımızı, belki soğuk havada oynanan maçlarda alttan üstten ısıtıcının varlığını hissetmezdik, belki kulüp ürünleri arasına boxerlar, toplar eklenmezdi, belki de gittiğimiz tribünün isminin önüne bir firma ismi eklenmezdi( eklenmesini isteyen bir futbolsever var mı ki? ), kim bilir belki de sırf bize bir oyuncu alsın diye kulübün birkaç futbol dışı şubesinin ismini yani değerini peşkeş çekmezdi başkanlar...daha güzel olurdu velhasıl.

O yüzden diyoruz ya; MODRN FUTBOLA HAYIR! diye

ufak bir anektod: Futbolun ruhu böyle olsaydı, böyle kalsaydı diyorum. Futbol bu şartlarda oynansaydı demiyorum.

0 yorum:

Bu blogun sahibi kim?

Bu blogun sahibi sizsiniz, bu blogun sahibi tribünlerdir.Bu blogda yazanlar ve bu blogu yönetenler sadece sizlerin, yani gündemini belirlediğiniz tribünlerin haberlerini ve hallerini, değerlendirmelerini yapan kalemlerdir, bunun yanında spor haberleri dünyasından taraftarın ilgisini çekebilecek ''içi boş olmayan'' haberleri yakalar.. kopyalamaz, içeriğini değiştirmeden tribünlerin ilgisini çekebilecek hale getirir.